Přestože jsme přes léto s výstavou H2Ospodař! nemohli jezdit do škol, které tvoří nejvyšší podíl našich výjezdů, rozhodně jsme nezaháleli!
Pojďme se nyní podívat na to, jaké změny se udály a jaké workshopy nabízíme ve školním roce 2024/2025! Začneme od workshopů pro nejmenší.
Jen pro mateřské školy je k dispozici workshop Příběh kapky Jarmily, který jsme v minulém roce nabízeli také žákům 1. a 2. třídy. A tuto pozici pro základní školy zaujme nově workshop Putování s kapkou, který je určen pro 1. a 2. třídu, přípravné třídy či školní družiny.
Úplně jsme pak zrušili workshop Cesta kapičky Jarmilky, který pokryje již dříve zmíněný Příběh kapky Jarmily, jehož obsah bude přizpůsoben dle věku dětí.
Pro 3. třídu základní školy je možné objednat dva již známé workshopy, kterými jsou Voda v krajině (3. až 6. třída) a Cesta vody (3. až 9. třída i verze pro SŠ). Tyto workshopy byly také během prázdnin revidovány a jejich obsah bude přizpůsoben vždy podle věkového rozmezí žáků.
Krom těchto workshopů už pojedou v plném režimu také dva nejnovější workshopy pro druhý stupeň ZŠ a SŠ, které vznikly během minulých prázdnin. Tato dvojice workshopů bude dál představeno v následujících odstavcích.
Vodní infrastruktura, první z novějších workshopů pro druhý stupeň ZŠ a SŠ, volně navazuje na Cestu vody a rozšiřuje ji. Ukazuje celou tu dlouhou cestu, kterou musí voda urazit uzavřená v potrubí od zdroje, přes již známou vodárnu, domácnost a čistírnu zpět do recipientu. Účastníci se seznámí s pravidly i úskalími spojenými s dopravou vody,
ale také s používanými materiály a původem ceny vodného
a stočného. Během workshopu si pak sami zkusí na základě získaných znalostí sestavit vlastní distribuční síť a vypočítat, kolik je stojí voda na jednotlivé dennodenní aktivity.
Druhý nově vytvořený program Voda ve městě se týká stále častěji zmiňované problematiky modrozelené infrastruktury.
Po úvodní teoretické části se žáci a studenti stanou členy jedné z pěti rodin žijících v H2Ospodářově. Formou kooperativní hry se snaží svépomocí i ve vzájemné spolupráci své město zvelebit a lépe přizpůsobit na změnu klimatu. Limitováni jsou ovšem svými schopnostmi, financemi a pokyny městského úřadu a banky. Díky této aktivitě jsou účastníci seznámeni s prvky modrozelené infrastruktury i možnostmi jejich implementace do městské zástavby. Zároveň jsou ale přímo konfrontováni s problémy týkajících se legislativy a administrativy.
Pokud Vás workshopy zaujaly, neváhejte se ozvat naší koordinátorce na info@h2ospodar.cz! Více informací naleznete na našem webu.