Čištění odpadních vod představuje nedílnou součást fungování naší společnosti. V minulosti a vlastně i v současnosti v případě rozvojových zemí je špatná kvalita vody důvodem přenosu vážných nemocí typu cholera či tyfus. Většina tzv. městských čistíren odpadních vod v České republice, které čistí primárně odpadní vody z domácností, pracuje na mechanicko-biologickém principu. Když pak někdo třeba jde kolem městské čistírny, může si povšimnout, že to tam v některých nádržích tak nějak bublá. A dnes si krátce povíme o tom, proč tomu tak je! Uvidíme, co vše stihneme…
Mechanická část čistírny bublat může, ale nemusí. Nejprve se na česlích odstraní nejhrubší nečistoty jako třeba hygienické potřeby. Pak většinou následuje lapák písku, který může mít několik provedení, kdy alespoň jedno z nich bublá. Na jednu stranu je dodáván vzduch, který v nádrži vytvoří vír, a zrnka písku se jeho pomocí dostanou až do sběrné jímky na dně. Tento způsob lze velmi příhodně kombinovat s odstraněním plovoucích látek, např. tuků, které vír vynese vzhůru a jsou pak odstraněny z hladiny. Mechanická část je často u větších čistíren ještě zakončena usazovací nádrží, kde klesají ke dnu jemnější nerozpuštěné částice, které doteď čistírnou prošly.
Biologická část bublá zpravidla u všech klasických městských čistíren odpadních vod, původcem je opět vháněný vzduch. Jak název napovídá, v této části probíhají biologické procesy, za které může směsná kultura mikroorganismů – aktivovaný kal. Tyto organismy potřebují pro své fungování kyslík, díky kterému mohou odstraňovat ve vodě rozpuštěné uhlíkaté znečištění z organických látek. Za účelem urychlení jejich funkce musí být do odpadní vody vháněno velké množství vzduchu, ze kterého se kyslík ve vodě rozpouští a organismy ho tak mohou využívat. Rozpuštěný kyslík jako takový hraje velkou roli také při odstraňování dusíku a fosforu, ale o tom si povíme třeba zase někdy příště, ať se máte na co těšit!
Bez toho, aby to na městské čistírně odpadních vod bublalo, by to asi opravdu nešlo. Čistící procesy probíhají samy o sobě i běžně v přírodě, jejich rychlost je ale limitována podmínkami a právě přístup a dostatek kyslíku mají v této situaci velké slovo. Řešení urychlením procesů na čistírnách odpadních vod ale rozhodně není zadarmo, jelikož dodávka kyslíku, resp. vzduchu, zde vytváří největší část spotřebované energie k zaplacení…
Autor: Martin (Martin Převrátil)
Pro potřeby článku popularizačně upraveno dle původního zdroje BINDZAR, Jan. Základy úpravy a čištění vod. Vydavatelství VŠCHT, 2009.