H2O – voda. Vím, znám, tečka. Co tam máte dalšího? Kéž by to bylo tak jednoduché…
Kde ale pitná voda, které každý z nás spotřebuje cca 100 litrů za den, vzniká? A kde pak vlastně končí? No a je možné s ní nějak lépe nakládat, abychom jí nespotřebovali tolik? Vždyť 100 litrů denně je přeci hrozně moc!
Nejen na tyto otázky odpovídá náš spolek H2Ospodař!, který popularizuje vodu – pitnou, odpadní, tu v kohoutku, ve vaně či v krajině. Prostě všechnu vodu, co na světě existuje.
Máme jí tu sice pořád stejně tolik, kolik jí měli třeba před několika miliony let dinosauři, ale zásadně se mění její rozložení na modré planetě i její kvalita. Proto slýcháme, že je vody málo – té pro naše potřeby využitelné se nám nedostává.
Vodní problematika je značně komplexní, jelikož jsou mezi sebou její části různě propojeny. Proto i zdánlivě drobné činnosti, které provádí jednotlivci nebo skupiny odborníků, mohou ovlivnit vodní režim jako celek. Není třeba, aby každý z nás spasil svět. Může ale každý den vstát s tím, že bude s vodou zacházet šetrněji – místo koupání se sprchovat, používat dvojčinné splachování na záchodu či mýt nádobí v napuštěném dřezu, nikoliv pod tekoucí vodou. A přesně to je cílem spolku H2Ospodař! – vybudovat v ostatních úctu k vodě, zdroji, bez kterého by nebylo života.
V současnosti máme v H2Ospodař! pod palcem tři hlavní programy – Cestu vody, Vodu v krajině a Příběh kapky. S těmi se vydáváme do mateřských, základních a středních škol, na veřejné akce, firemní události a další. Nejvýraznějším dějištěm je Praha, nicméně poslední dobou často vyrážíme i do Středočeského kraje a jednou za čas i do mnohem vzdálenějších koutů České republiky!
Ve školním roce 2022/2023 jsme se skoro nezastavili. Na workshopech a výstavách jsme strávili přes 500 hodin, téměř 350 od začátku roku 2023, a oslovili bez mála 25 000 lidí!
Nejvíce času jsme strávili ve školách a školkách, a to přibližně 275 hodin! Jednotlivé workshopy absolvovalo téměř 1 000 dětí z MŠ, 2 500 žáků ZŠ a 200 studentů SŠ. Vůbec nejoblíbenějším workshopem se stal Příběh kapky, určený dětem z MŠ, případně žákům z nižších tříd ZŠ. Těchto workshopů jsme dokázali zprostředkovat za celý školní rok hned 78, z nichž 47 proběhlo až v 2. pololetí, což jen podtrhuje obrovský boom v poptávce služeb H2Ospodař!. Workshopy Voda v krajině a Cesta vody, vytvořené pro žáky ZŠ a SŠ, byly také velmi žádané – každý proběhl za uplynulý školní rok téměř padesátkrát!
Velmi aktivní jsme byli také mimo školní budovy. Téměř 200 hodin jsme strávili komunikací s veřejností, a to v rámci městských akcí, festivalů či přednášek. Na celodenních veřejných akcích, na kterých je obvykle pro účastníky akce k dispozici stánek H2Ospodař! s lektory – odborníky na vodu, jsme mohli mluvit až se 19 000 lidmi. Neopomenutelnou záležitostí je v této sekci účast na čtyřdenním hudebním festivalu Rock for People v Hradci Králové! Kromě veřejných akcí jsme působili rovněž ve firmách, kde jsme školili zaměstnance ohledně šetrného zacházení s vodou i v dalších oblastech vodní problematiky. Největším počinem pak bylo šestidenní školení zaměstnanců ve firmě LEGO, kde jsme v rámci Týdne minimálního dopadu působili paralelně ve čtyřech budovách a proškolili takřka 1 500 zaměstnanců!
Kvalita workshopů a výstav z dílny H2Ospodař! je v místech, kde jsme působili, velmi vyzdvihována.
Workshopy pro školy jsou v průměru hodnoceny více než 4,75 hvězdami z 5, veřejné akce jsou na tom ještě o něco lépe – přes 4,80 hvězd z 5!
Co se týče popularizace a vzdělávání, je voda oborem, který byl dlouhé roky v pozadí. A přitom se jedná o něco tak důležitého! V H2Ospodař! se snažíme pracovat se širokou veřejností a šířit povědomí o vodě i o tom, s čím vším je spojena.
Protože vodu – tu máme jenom jednu.