Na podzim tým H2Ospodářů vyhlásil nelehkou výzvu. Lidé se měli pokusit vydržet jen s 50 litry vody na den. Tolik vody byl v roce 2018 denní limit obyvatel Kapského Města, aby překonali období sucha. Do výzvy se lidé zapojili jak na sociálních sítích, tak i mimo ně a o svých výsledcích nás informovali. A jak to dopadlo? Nikdo to nezvládl. Ani ti, kteří se tématem vody dlouhodobě zabývají. Voda nám zkrátka všem teče doma proudem. Kde se dá tedy šetřit? Níže jsme sepsali několik tipů, které by neměli výrazně zatížit vaše peněženky, ale určitě pomůžou přírodě.
- Splachovací systém s dvojčinným splachováním
Nejjednodušším a nejrychlejším způsobem, jak šetřit vodu při splachování, je instalovat k toaletě splachovací systém s dvojčinným splachováním. Takové toalety umožňují zvolit objem splachující vody adekvátní potřebě. Tímto tématem jsme se již zabývali.
Více naleznete v článku zde.
- Na sprchu si instalujte úspornou hlavici
Sprchování. Dle lidí, co se zapojili do výzvy, jim během sprchy odteklo nejvíce vody. Jak vodou při sprchování šetřit? Pokud nechcete investovat ani korunu, tak relativně velkou úsporu vody získáme i tím, že sprchu vždy během mydlení vypnete. Pokud více myslíte na přírodu, než na sebe, tak je také dobré zkrátit dobu sprchování opravu jen na nutné namočení a opláchnutí mýdla.
A co když se sprchujete rádi? Doporučujeme vám investovat do úsporné sprchové hadice. Nabídka na trhu je pestrá a ceny se pohybují většinou od 300 do 900 Kč. Samozřejmě najdete i dražší. Takové hadice, či další sprchové šetřiče, sníží vaši spotřebu vody při sprchování i na polovinu. A výměna? Je velmi jednoduchá – novou hlavici našroubujete na konec sprchové hadice nebo přímo na baterii.
- Pračka
Dalším velkým žroutem vody v domácnosti jsou pračky. Opět tu platí všeobecná pravidla jako: Vždy perte pračku, když je plná. Pokud to není nutné, nepoužívejte předpírku a volte na vaší pračce úsporné a ekologické programy. Tím se dostáváme k pračce, jako takové. Jasně platí: čím starší model, tím větší šance, že plýtváte nejen vodou, ale i elektřinou. Staré typy praček praly klidně i se spotřebou 90 litrů vody na jedno praní a to bez ohledu na to, jak moc plná pračka je.
Moderní pračky spotřebují na 5 kg prádla do 50 litrů vody. Pro spotřebu vody je také velmi výhodné sáhnout po inteligentním modelu, který pozná, kolik prádla v sobě má a podle toho se naplní vodou. Úspory mohou být v tomto případě až 40% oproti programu s plným bubnem. Paradoxně sušička spotřebuje často více vody než pračka. To je způsobeno protékající vodou potřebnou na chlazení.
- Mytí nádobí a myčka
Posledním velkým zdrojem plýtvání vody v domácnosti je mytí nádobí. Pokud nemáte myčku a nádobí myjete vždy v ruce, tak se vyvarujte mytí pod tekoucí vodou. Ideální je napustit dřez a nádobí tak umýt. Pro vodu nejhospodárnějším řešením je však myčka. Tu pusťte jen tehdy, pokud je opravdu plná a používejte ekologické a šetrné programy.