Pitná voda by měla být pro naše občany zdarma. Nadnárodní korporace zneužívají svou pozici a vyvádějí zisky do zahraničí. Voda je u nás nejdražší z celé Evropy. Tak i toto jsou některé z mýtů, které můžete často slyšet o platbách za vodu v České republice. V našem lednovém článku jsme se rozhodli si téma ceny vody rozebrat do detailu a ukázat, za co tedy vlastně platíme a jestli je to přiměřené.
Hlavním úkolem vodohospodářských společností je dodávka pitné vody do domácností, a to v dostatečné kvalitě dané vyhláškou (pitná voda musí splňovat 69 ukazatelů), a zároveň odvod a zpracování splaškových vod tak, aby se mohly zase bezpečně vrátit zpět do vodních toků. Každý, kdo je připojený k vodovodnímu řádu a ke kanalizační síti, má tak možnost obou těchto služeb využívat. Více se dočtete v lednovém článku.
Za co všechno tedy ve skutečnosti platíme?
Platba za vodu se skládá ze dvou složek, vodného a stočného, které vidíme na našich účtech. Platba za vodné je za výrobu a dodávku pitné vody do našich domácností. Platba za stočné představuje vše potřebné k odvedení spotřebované vody kanalizační a stokovou sítí na čistírnu odpadních vod, kde dojde k potřebnému vyčištění odpadní vody tak, aby mohla být vypuštěna zpět do řeky. Platby za vodné i stočné se pak počítají zvlášť, ale skládají se z podobných nákladů. Jedná se mimo jiné o náklady na odběr surové vody, chemikálie a spotřebu energií, ostatní provozní náklady, náklady na zaměstnance a údržbu zařízení a investice (tedy úpravny, rozvodné sítě a další infrastruktury), přiměřený zisk a daně. Ačkoli se různé složky promítají jinak do ceny za vodné a za stočné, v konečném důsledku se ale průměrné ceny za m3 u vodného a stočného pohybují na podobné úrovni. Průměrná cena za vodné a stočné v roce 2023 byla v ČR 112 Kč za kubík (tisíc litrů) dodané pitné vody.
Jak je to s těmi zisky vodohospodářských společností?
Cenotvorba za vodné a stočné je regulovaná zákonem a vyhláškou a je regulováno nejen jaké náklady si provozovatel může do cenotvorby zahrnout, ale také i přiměřená výše zisků. Každý provozovatel si sám stanoví výši plateb do tzv. rezervních fondů, které pak v budoucnu bude investovat do obnovy vodohospodářské infrastruktury. Stát mimo jiné uvádí také maximální výši ze sociálního hlediska – tedy nejvyšší možné sociálně únosné ceny pro každý kraj ČR. Podle sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) byla v roce 2022 průměrná výše zisků provozovatelů 5,7 %, což je asi 7 korun za tisíc litrů vody.
Jak se její ceny liší v rámci ČR?
Jak už jsme si řekli, každý provozovatel část ceny určuje sám. Stejně tak se některé náklady liší podle cen v regionu a také podle kvality surové vody či velikosti čistírny. Nakonec se tedy v rámci České republiky mohou ceny za vodné a stočné lišit výrazně. Pro rok 2025 bude například v Hradci Králové nebo ve Zlíně stát kubík vody 134 Kč, v Ústí nad Labem dokonce 149 korun a na Olomoucku 124 Kč. Na druhé straně v Karlových Varech jen 112 Kč, v Brně 107 korun, a v Českých Budějovicích pouze 93 korun za kubík. V Praze bude v roce 2025 stát 1 kubík vody 151 Kč.
Je tedy voda drahá?
Průměrná cena za vodné v ČR v roce 2023 činila 58 Kč/m3 a za stočné 54 Kč/m3, celkem tedy 112 Kč za kubík, v roce 2024 to bylo 128 Kč na kubík. Litr pitné vody z kohoutku tak vychází na 12 haléřů. Z dalších každodenních činností tak uveďme například jeden prací cyklus v průměrně úsporné pračce za 1,7 Kč, pětiminutová sprcha asi 6 korun (pouze za studenou vodu), plná vana 22 Kč a jedno velké spláchnutí pitnou vodou asi na korunu. Průměrně nás pitná voda stojí 13 korun denně na osobu. Přijde vám voda pořád drahá?
A co nás čeká v budoucnosti?
Variabilní položkou v platbách za vodné a stočné jsou prostředky do fondu na obnovu infrastrukturního majetku. Z těchto prostředků se budou financovat investice do modernizace vodohospodářské infrastruktury. S rostoucími požadavky na kvalitu pitné vody a zejména čištění odpadní vody (nově například odstraňování zbytků léčiv) budou právě investice významnou položkou v platbách za vodu. Ti provozovatelé, kteří důsledně tvoří rezervní fondy, tak budou snáze realizovat nové investice. Jak se bude cena vody vyvíjet ale skutečně uvidíme vždy až na počátku každého roku.
Ale o tématu budoucnosti ve vodohospodářské infrastruktuře se budeme bavit zase příště. Tak šťastný nový rok 2025!
Autor: Kuba (Jakub Med)
Zdroje:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-zdrazi-dalsi-polozka-cesi-si-od-ledna-priplati-za-vodu-265870
Přednáška Cena vody, Filip Wanner, Ph.D. (VŠCHT Praha)
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-252#f2555023