Antibiotika: dobrý sluha, zlý pán

Angína, salmonelóza, lymská borelióza – to jsou onemocnění způsobená bakteriemi. Naopak chřipka, rýma nebo covid-19 jsou virové infekce. Proč je důležité mezi nimi rozlišovat? I to se dozvíte v dnešním článku o antibiotikách a s nimi spojenou antibiotickou rezistencí.

Pojďme si nejprve říci, jak fungují antibiotika a k čemu je lze využít. Antibiotika jsou léčiva, která nám pomáhají bojovat s bakteriálními infekcemi. Buď bakterie přímo ničí, nebo zastavují jejich množení, a tak dávají našemu tělu šanci se s nemocí vypořádat. Problém však nastává, když antibiotika používáme příliš často nebo nesprávně.

Bakterie se přirozeně neumějí antibiotikům bránit. Pokud se s nimi setkávají často, mohou si vytvořit mechanismy, jak jejich účinek obejít. Tento jev nazýváme antibiotickou rezistencí, kdy antibiotikum již nedokáže bakteriální buňku zničit. Rezistence se mezi bakteriemi šíří pomocí genetických mutací, které si bakterie mohou navzájem předávat. Tak se i bakterie, která se nikdy s antibiotikem nesetkala, může stát rezistentní.

Jak velký problém to je?

Každoročně umírá v Evropě přibližně 30 000 lidí na infekce způsobené rezistentními bakteriemi. Pokud se situace nezmění, očekává se, že do roku 2050 toto číslo vzroste na 1 000 000 úmrtí ročně.

Tipněte si, kolik procent antibiotik je předepsáno na nemoci, které nejsou bakteriálního původu. Je to až 40 %! Je tedy jasné, že značný posun by mohla přinést důkladnější diagnostika potom, co pacient dorazí na vyšetření k lékaři. Sami se můžete zamyslet, kolikrát jste už v životě dostali antibiotika. Bylo to vždy nutné a vedlo k tomu důkladné vyšetření?

Antibiotika však nejsou určena jen lidem, ale i zvířatům. V minulosti byla často používána k urychlení růstu hospodářských zvířat. V roce 2006 však EU tento postup zakázala a v roce 2019 byl zákaz rozšířen i na preventivní podávání antibiotik celým skupinám zvířat. Nadměrné užívání antibiotik v chovech může rovněž přispívat k šíření rezistentních bakterií, které se následně mohou přenášet i na člověka.

Voda jako cesta šíření rezistence

Pokud nám byla antibiotika předepsána, nevstřebávají se vždy kompletně, a to zejména při nedodržování stanoveného dávkování. Pak se jejich nezmetabolizované zbytky dostávají z lidského těla do kanalizace. Splašky pak směřují na čistírny odpadních vod (ČOV), kde se část antibiotik odbourá, ale ne všechny čisticí procesy jsou v tomto ohledu stoprocentně účinné. Kromě samotných antibiotik mohou v čistírnách přežívat i rezistentní bakterie, které se mohou šířit dále do přírodních vod. To znamená, že můžeme přispívat k rozvoji antibiotické rezistence, aniž bychom si to uvědomovali. Rezistentní bakterie či jejich geny byly již nalezeny i ve zdrojích pitných vod.

zdroj: https://tvp.vscht.cz/veda-a-vyzkum/projekty/ARGTech/antibioticka-rezistence

Co můžeme udělat?

Každý z nás může přispět k omezení vzniku antibiotické rezistence:

  • Užívej antibiotika podle pokynů lékaře – pravidelně a až do konce předepsané dávky.
  • Pokud ti zbydou antibiotika, vrať je do lékárny, nevyhazuj je do odpadu ani do kanalizace.
  • Nikdy neužívej antibiotika preventivně bez důvodu.
  • Nedělej si samodiagnózu – pokud si nejsi jistý, zda máš bakteriální infekci, poraď se s lékařem.
  • Nepředávej svá antibiotika ostatním.

Antibiotická rezistence je globální hrozbou, kterou není radno podceňovat. Každý z nás může přispět svým drobným dílkem tak, že bude dodržovat doporučení lékařů a správně nakládat s antibiotiky.

Autor: Petra Pešavová

Zdroje:

https://www.antibiotickarezistence.cz
https://www.vtei.cz/2024/12/problematika-antimikrobialni-rezistence-ve-vodnim-prostredi-cr-2
http://www.ww-w.chemicke-listy.cz/ojs3/index.php/chemicke-listy/article/view/4263/4200
https://resistancemap.onehealthtrust.org/AntibioticResistance.php
https://www.consilium.europa.eu/cs/press/press-releases/2018/06/13/veterinary-medicines-new-eu-rules-to-enhance-availability-and-fight-against-antimicrobial-resistance/
https://tvp.vscht.cz/veda-a-vyzkum/projekty/ARGTech/antibioticka-rezistence

Zdroj úvodního obrázku:

https://vet.purdue.edu/news/wp-content/uploads/2019/10/briars-illustration-seleem_sm-1024×845.jpg