Listopad se nesl v duchu osobitých akcí

Měsíc listopad přinesl i nám charakteristický útlum v aktivitě, tedy té vnější, výjezdové. V jeho průběhu se nám podařilo zprostředkovat 20 programů pro školy ve 13 výjezdech. Podíváme-li se na workshopy samotné, tak stejně jako říjen ovládla též listopad Cesta vody, uskutečnili jsme ji hned 6x. Poté se však skóre výrazně změnilo. Druhé místo si nárokovala Voda v krajině s 5 konáními. Bronzová medaile by pak náležela 4x realizovanému Putování s kapkou. Až za ním by se s polovičním počtem provedení překvapivě zařadila jeho varianta pro školkové děti Příběh kapky Jarmilky společně s Vodou ve městě. Na zbývající Vodní infrastrukturu došlo tento měsíc pouze jednou. Navíc jsme se objevili se stánkem na festivalu Nechme se překvapovat v Zoo Liberec a zúčastnili jsme se též středočeské EVVO konference pořádané ve Vlašimi.

Listopadové akce jsme zahájili v pondělí 4. 11., kdy jsme přesně po měsíci znovu vyrazili do oblastí vzdálených, tentokráte až do Jihomoravského kraje. Annie a Ondra zde navštívili ZŠ Olbramovice a tamním žákům 2. stupně přiblížili témata cesty vody z přírody k člověku a zpět a vodovodů a kanalizací. Z této školy se nám dostalo krásné povýjezdové odezvy:

Hodnocení – VYNIKAJÍCÍ

Program byl perfektní, děkujeme!

ZŠ Olbramovice

Ve středu 6. 11. zahájily Nikča a Maka trilogii výjezdů do ZŠ Čestlice workshopem o chování vody v krajině.
Opět s denní pauzičkou, v pátek 8. 11., vycestovaly Nikča a Majda za dětmi předškolními – do MŠ Montessori Kladno – pro něž si připravily pestrý interaktivní program s kapičkou Jarmilkou v hlavní roli.

Třetí týden měsíce jsme měli poněkud neobvyklý – žádné výjezdy do škol. Rozhodně jsme však nezaháleli! V úterý 12. 11. Ondra již tradičně reprezentoval H2Ospodař! na festivalu Nechme se překvapovat pořádaném naší partnerskou organizací CCBC (Česká koalice pro ochranu biodiverzity). Jako místo konání byl tentokrát zvolen severočeský Liberec a Ondrův stánek se nacházel v samotném království bílých tygrů – liberecké Zoo.

Paralelně v úterý a dále ve středu probíhala ještě jedna interní akce ve spolupráci s koalicí. V jejím pražském centru – U studánky poznání – si naši členové rozšiřovali obzory na semináři o procesech učení v neformálním vzdělávání s doktorem Nilsem Petterem Hauanem.
Ve čtvrtek pak Terka a Majda opět vyrazily se stánkem na EVVO konferenci pro Středočeský kraj (už 14. v pořadí) do vlašimské paraZOO. Tématem letošního ročníku s názvem neODPADni! byla problematika odpadů. Lektorky zde pro zájemce z řad pedagogů zrealizovaly dílnu Cesta vody, v jejímž rámci uchopovaly danou látku z hlediska vodohospodářského, např. skrze čištění odpadních vod. Majda z celé akce sepsala report, který je k přečtení na našem blogu.

Další týden byl stále ještě svázán s organizací CCBC. V úterý 19. 11. uskutečnily Annie, Anička a Marie program o modro-zelené infrastruktuře pro žáky 3. ročníku základní školy U studánky poznání a ve středu ho tam Nikča zopakovala skupince domoškoláků.
Taktéž ve středu Anička s Majdou pokračovaly po 14 dnech v našem působení na ZŠ Čestlice, ke slovu se zase dostala Voda v krajině. Pobyt H2Ospodař! na této škole zakončily o den později Nikča a Maka, které oslovily nejmladší žáčky hravým Putováním s kapkou. Z tohoto workshopu nám přišla krásná recenze:

Hodnocení – VYNIKAJÍCÍ

Dobrý den, moc děkujeme, krásně připraveno, vše výborné.

ZŠ Čestlice

Poslední týden se již přeci jenom odehrával ve znamení výjezdů do škol. Hned v pondělí 25. 11. se Majda a Maka vypravily do pražské ZŠ Ústavní, kde Putováním s kapkou (Hodnocení – VELMI DOBRÉ) pro tři třídy druháčků započaly naši rozsáhlou aktivitu na půdě této školy, která se bude průběžně odehrávat až do měsíce března.
Úterý patřilo Nikče a Aničce, které se postaraly o pestrý program o jednotlivých úsecích cesty vody pro žáčky z odpolední družiny ZŠ Táborská.
Čtvrtek a pátek strávily naše lektorky v ZŠ Duhovka, Cestu vody tamním studentům první den představil tým Annie, Anička, Margita a Johana a v ten druhý tak učinily Anča, Marie a Terka.

Měsíc prosinec bude náležet převážně Praze s několika výjimkami v podobě kratších výjezdů po Středočeském kraji. Cílit budeme tentokráte převážně na starší studenty z 2. stupňů ZŠ a SŠ s našimi stále ještě mladými workshopy Voda ve městě a Vodní infrastruktura. Volných termínů již do vánočních svátků a s nimi spojených školních prázdnin konce roku 2024 zbývá pomálu. Pokud byste však i Vy měli zájem s námi něco podniknout, ať už narychlo rovněž v prosinci či v až nastávajícím roce, určitě nás kontaktujte (přes formulář Poptávka nebo individuálně v případě speciálních potřeb). Děkujeme Vám za přízeň a na viděnou v nadcházejících měsících!