Říjnový kalendář jsme měli proškrtaný skrz naskrz

Za měsíc říjen se nám podařilo zprostředkovat již 33 programů ve 14 výjezdech! Co se rozložení jednotlivých workshopů týče, nejvíce jsme tentokrát realizovali Cestu vody a to hned 8x. Na druhém místě za ní by se umístil Příběh kapky Jarmily pro mateřské školky s počtem 7. 6x proběhly Voda v krajině a Voda ve městě, přestože se obvykle nejednalo o objednanou kombinaci. Další by skončila Vodní infrastruktura se 4 výjezdy a nejméně jsme tento měsíc podnikali Putování s kapkou (2x). Kromě toho jsme se též zúčastnili slavnostního vysazení nové aleje v Roprachticích, kam jsme přijeli se stánkem, a 3 konferencí EVVO nejen na území Prahy.

Říjnový program jsme zahájili vskutku velkolepě vycestováním až do dalekých Prachatic. Annie, Nikča a Majda zde v pátek 4. 10. zprostředkovaly pro studenty tamní základní školy workshopy Voda ve městě a Vodní infrastruktura.
Hned následujícího dne vyrazila Majda, tentokráte v doprovodu Terky, do terénu znova. Lektorky zavítaly se stánkem Voda v krajině do obce Roprachtice při příležitosti slavnostního vysazení aleje ovocných stromů.

Druhý týden začal sice výjezdově pozvolně, ovšem již s očekáváním velkého finále na jeho samotném pracovním konci. Nejprve se však čtveřice našich lektorek rozehřála návštěvou dvou vzdělávacích ústavů.
Ve středu 9.10. Nikča s Majdou seznámily děti MŠ Poděbrady Studentská s Příběhem kapky Jarmily.
Na čtvrteční výpravu do pražské ZŠ Duhovka s sebou vzaly ještě Maku a Marii, a společně pak žáky zasvětily do tajů Vody v krajině.

Nadešel pátek 11. října a s ním dlouho očekávaná událost – 15. krajská konference environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty (EVVO), jejíž spoluorganizátory jsme se letos stali! Akce probíhala v Praze v Národní technické knihovně a zúčastnilo se jí na sto učitelů a učitelek z různých úrovní vzdělávání. Na výběr měli ze zajímavých přednášek a diskuzních bloků v dopolední části programu. Odpoledne pak probíhaly ve dvou blocích workshopy. V obou segmentech účinkovaly i naše zástupkyně. Annie přihlášené zapojila do kooperativní hry na téma modrozelené infrastruktury a Denča představila svým účastníkům důležitost vodní infrastruktury. Report z celé konference je k přečtení na našem blogu.

Následující dva týdny jsme měli mimořádně nabité. Vždy po šesti akcích během pěti pracovních dnů a rozhodně nešlo „jen“ o vlastní vzdělávání mládeže.
Pondělí 14. 10. zahájily Anča a Anička pobytem na fakultativní základní škole Umělecká, kde malé žáčky provedly dobrodružným Putováním s kapkou.
V úterý vyrazil Ondra do Libochoviček, do místní soukromé ZŠ Heuréka, a odhalil tamním svěřencům jednotlivé kroky Cesty vody.

Ve středu pak zároveň působili Nikča a Majda v plzeňských dětských skupinách sdružených pod Školkou Pastelková s kapičkou Jarmilkou a Annie, Tomáš a Maka na základní škole Unhošť, kde zrealizovali hned třikrát náš relativně nový program pro starší žáky Vodní infrastruktura.
Další čtyřčlenná skupina se vydala na cesty ve čtvrtek 17.10. – Nikča, Maka, Margita a Johana vylíčily dětem Křesťanské MŠ Eliáš Příběh kapky Jarmilky.

Čtvrtý pracovní týden jsme celý strávili na půdě ZŠ Vítězslava Hálka ve městě Odolena Voda. V pondělí 21.10. zahájily Nikča, Majda a Anička akci workshopy Voda v krajině a Voda ve městě. V úterý již první dvě výše zmíněné lektorky prezentovaly téma Cesta vody (Hodnocení – VYNIKAJÍCÍ) a svůj denní pobyt opět zakončily Vodou ve městě. Stejné dva programy realizovaly ve středu Nikča a Maka a ve čtvrtek se toho ujal tým Annie, Tomáš a Maka. V pátek pak Anča a Majda zakončily naše působení na škole přiblížením problematiky soužití vody s krajinou posledním dvěma třídám.

Těm, co poctivě počítali, jistě neuniklo, že do šesti akcí na týden vždy jedna chybí a že by se mělo jednat o onu specialitku.
Pátek 18. října po týdnu opět patřil konferenci EVVO. Tentokrát Majda vycestovala do střediska ekologické výchovy Švagrov u Olomouce, kde představila práci našeho spolku.
Úterý 22. října jsme se pak objevili hned na třetí EVVO akci za tento měsíc. V tomto případě pořádané již tradičně ve středisku ekologické výchovy Toulcův dvůr a zaměřené na učitele mateřských škol, kam vyrazila se stánkem H2Ospodař! Kája.

Pořádně nabitý měsíc zakončily jediným výjezdem posledního týdne Terka a Nikča, které vedly v rámci dětského festivalu Ji.hlava dětem workshopy Cesta vody pro starší účastníky akce a Příběh kapky Jarmily pro ty nejmenší z nich.

Listopadové termíny mizí doslova před očima a v kalendáři už se sotva najde místečko přes všechny ty výjezdy do krajů blízkých i vzdálených, za žáky všech úrovní vzdělání. Zahálet rozhodně nebudeme! Pokud byste však i Vy měli zájem s námi něco podniknout, určitě nás kontaktujte (přes formulář Poptávka nebo individuálně v případě speciálních potřeb). Děkujeme Vám za přízeň a na viděnou v nadcházejících měsících!